ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy nurkowanie jest bezpieczne, jakie zasady należy przestrzegać

Opublikowano

data

Wiele osób uważa nurkowanie za ekstremalny sport, myśląc że niesie ono duże ryzyko. Faktycznie człowiek stworzony nie jest do przebywania pod wodą, i chcąc na dłużej zejść pod jej powierzchnię musi zastosować specjalistyczny sprzęt. Lecz przy trzymaniu się określonych reguł ryzyko wypadku jest naprawdę nieduże, a pechowe wypadki zdarzają się przeważnie przez ludzkie błędy. Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że rekreacyjne nurkowanie odbywać się nie może samodzielnie. Federacje nurkowe wymagają, żeby każde zanurzenie było w zespole, a dodatkowo, aby partnerzy obserwowali się wzajemnie.

Jeśli zacznie się coś dziać, to partner jest po to, żeby mógł służyć pomocą. Jeśli jednak pływał on będzie kilka metrów dalej obserwując pływające ryby, to rzeczywiście w przypadku zagrożenia nic nie będzie w stanie zrobić. Kolejną ważną kwestią jest dysponowanie odpowiednimi szkoleniami. Żeby scuba legalnie mógł się cieszyć ze swojej pasji, to najpierw musi odbyć odpowiednie szkolenie, w czasie którego zaznajomi się z całą teorią, a także nauczy przebywania pod wodą. Obowiązkowe będzie opanowanie w odpowiedni sposób kwestii technicznych, bo wówczas umożliwi to prawidłowe zachowanie podczas zanurzenia.

Nurkowe uprawnienia podzielone zostały na wiele stopni, a każdy stopień zwiększa umiejętności i możliwości, ale też i wymaga przejścia czasami trudnego szkolenia. Każde bez wyjątku scubowanie powinno być zaplanowane w odpowiedni sposób i dopasowane do umiejętności biorących w nim udział osób. Jeśli ktoś się źle czuje lub warunki są niesprzyjające, to nie wolno na siłę próbować nurkować, a jednak przełożyć do czasu aż wszystko będzie w porządku.

Wspomnieć również należy o sprzęcie nurkowym. Elementy typu automaty, butle czy jackety są niezawodne, ale należy je serwisować systematycznie. Sprzętowe usterki pod wodą zdarzają się bardzo rzadko, i przeważnie są one spowodowane tym, że ktoś nie dopilnował odpowiedniego serwisowania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Anuluj pisanie odpowiedzi

Polecane

Exit mobile version