ARTYKUŁ SPONSOROWANY

E-recepta dla dziecka. Jak działa i jak odebrać?

Opublikowano

data

E-recepta zastąpiła papierowy dokument. Wygodniejsza i bezpieczniejsza wydawana zarówno jest dorosłym, jak i dzieciom. Wystawiać e-receptę małym i dużym pacjentom może jednak tylko lekarz. W przypadku tych pierwszych mogą oni ją otrzymać w ramach teleporady. Jak to wygląda w przypadku dzieci? Czy wystawienie e-recepty dla dziecka jest możliwe bez osobistej wizyty w gabinecie lekarskim?

Teleporada dla dziecka – czy jest zgodna z prawem?

Teleporady odmieniły oblicze polskiej medycyny. Dzięki niej konsultacje z lekarzem można odbyć bez konieczności wychodzenia z domu, rejestrowania się w przychodni i czekania w kolejkach. O tym, jak szybko można umówić się na teleporadę możecie sprawdzić na https://teledok.pl/. Na teleporady w przychodni online zazwyczaj decydują się osoby dorosłe, jednak od 1 marca 2021 roku z tego rodzaju wizyt korzystać mogą też dzieci od 7 roku życia. Na taką wizytę warto się zdecydować, jeśli zaobserwuje się u dziecka objawy przeziębienia lub innych chorób sezonowych. W ramach teleporady lekarz dziecku może wypisać receptę elektroniczną na leki, również antybiotyki.

Z teleporady korzystać nie mogą dzieci poniżej 7 roku życia. W ich przypadku do wystawienia e-recepty konieczna jest wizyta dziecka w gabinecie lekarskim. Jest ona również zalecana, jeśli dziecko powyżej 7 lat cierpi na chorobę przewlekłą, w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zmiany objawów.

Jak zrealizować e-receptę dla dziecka?

E-recepta dla dziecka wygląda dokładnie tak jak dla osoby dorosłej. 4-cyfrowy kod wysłany jest na numer telefonu lub maila rodzica – najmłodszym pacjentom nie można założyć indywidualnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), jest ono dodane do konta rodzica. W przypadku osobistej wizyty u lekarza rodzic może otrzymać też tzw. wydruk informacyjny. Z nim lub też z SMS-em, mailem należy udać się do dowolnej apteki, a w niej podać farmaceucie wysłany kod oraz PESEL dziecka. Aby odebrać przepisane dziecku leki, nie musi ono zjawić się w aptece wraz z rodzicem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Anuluj pisanie odpowiedzi

Polecane

Exit mobile version